Epoksi Zemin Döşeme ve PVC Zemin Döşeme Arasındaki Farklar

Zemin döşeme sistemleri, farklı teknoloji ve malzemeler ile yapılabilmektedir. Her yazımızda önemle belirttiğimiz üzere; zemin döşemesi seçerken en önemli kriter uygulama yapılacak mekandır. Kaplama uygulanacak alanın fiziksel yapısı ve mekanın ne için kullanılacağı seçilecek döşeme çeşidini doğrudan etkilemektedir. Bu sebeptendir ki; öncelikle zemin döşemesi yapılacak mekanın yapısı incelenmeli ve şartların uygunluğu ortaya konmalıdır. Ardından seçilen döşeme için gerekli ise zeminde düzenlemeler yapılmalı ve kaplamaya hazır hale getirilmelidir.
Epoksi zemin kaplama ve PVC zemin kaplama görünüm olarak birbirlerine oldukça benzemektedir. Ancak iki zemin kaplaması da farklı özelliklere sahiptir. Bu sebeple kullanım alanları ve amaçları da farklılık göstermektedir. İki zemşn döşeme çeşidi arasındaki farkı anlatabilmek için öncelikle iki döşemenin özelliklerini ortaya koymalıyız.

Epoksi Zemin Döşemenin Özellikleri

 • Epoksi zemin döşemenin göze çarpan ilk özelliği oldukça sağlam olan yapısıdır. Sağlam ve dayanıklı olması sebebiyle özellikle depo, fabrika gibi ağır yük ve makinelerin bulunduğu alanlar için ideal bir döşeme çeşididir.
 • Dayanıklılığının yanı sıra kokusuz yapısı, hijyenik olması ve kolay temizlenebilmesi de epoksi zemin kaplamanın önemli bir özelliğidir. Bu özelliği sebebiyle hastahane, okul gibi hijyenin birincil önem taşıdığı mekanlar için ilk tercih olmaktadır.
 • Kişiselleştirilebilen yapısı sayesinde istenilen renk ve desenini uygulama imkanı da sağlar.
 • Estetik yapısı sayesinde ise endüstriyel kullanımın yanında ev ve ofis kullanımına da uygun hale getirilmiştir.
 • Suya ve özellikle asite karşı dayanıklı bir yapıya sahiptir.
 • Kaymaz yüzeyi, çalışma alanlarında ekstra güvenlik sağlar.
 • Kısa sürede uygulanabilir olması da epoksi zemin kaplama için önemli bir özelliktir.

PVC  Zemin Döşemenin Özellikleri

 • PVC zemin döşemesini epoksi zemin kaplamasından ayıran en önemli özellik; düşük maliyetler ile uygulanabilir olmasıdır. Bu sebeple özellikle yüksek m2 lik alanlar için tercih edilmektedir.
 • PVC zemin döşemesi,  epoksi zemin döşeme kadar dayanıklı değildir. Yani ağır yüklerin bulunduğu alanlar için uygun tercih olmayabilir ancak günlük kullanım için oldukça idealdir.
 • PVC zemin kaplamanın bir önemli özelliği ise farklı yapılarda olabilmesidir. Kullanılacak mekana göre kaydırmaz yapıda veya kaygan özellikte uygulanabilir.
 • Spor kompleksleri, spor salonları ve özellikle basketbol sahaları için çok doğru bir seçimdir. Bu gibi alanlarda ağır yükler bulunmaz ancak zamanla deforme olabilir. Kolay yıpranmayan özelliğe sahip olan PVC zemin kaplama, bu alanlarda sporcuların sağlıklı ve kaliteli çalışmasına olanak tanır.
 • Sıvı geçirmeyen yapısı ve kolay temizlenebilme özellikleri de tercih edilme oranını arttırmaktadır.
 • Pasa, yağa ve yanmaya karşı dayanıklı olan PVC zemin kaplama, özel amaçlı mekanlar için de oldukça kullanışlıdır.
 • Ses izolasyonu sağlaması da bir diğer önemli özelliğidir.
 • Ayrıca PVC Zemin döşemesinin uzun yıllar boyunca memnuniyetle kullanılabileceğini de belirtmekte fayda var.

Doğru Malzeme Seçimi

 

Zemin kaplama çeşitlerini inceleyip özelliklerini öğrendikten sonra yine de karar vermekte zorlanıyorsanız, zemin döşeme alanında uzman bir ekipten destek almanızı tavsiye ederiz. İşinin ehli kişilerce yapılan keşif sonrası zemininize en uygun alternatif döşeme seçimleri belirlenebilir.
Seçiminizi belirleyecek önemli hususlardan biri de zeminin mevcut durumudur. Tüm zeminler, mevcut hali ile zemin döşemesi uygulanması için müsait olmayabilir. Öncesinde düzenleme ve iyileştirme işlemleri yapılması gerekebilir. Bu işlemlerin maliyeti arttıracağı göz önüne alınmalıdır. Ancak ucuz malzeme kullanılarak ve ucuz işçilikle yapılan uygulamaların sonradan daha büyük maliyetler çıkarabileceği asla unutulmamalıdır. Epoksi zemin kaplama da PVC zemin kaplama da uzun yıllar kullanılabilen malzemelerdir. İyi işçilikle buluşan kaliteli malzeme, uygulamanın ömrünü uzatacak ve kalitesini arttıracaktır. En iyi malzeme, keşif, projelendirme ve uygulama işlemleri için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Başlıca
Referanslarımız